261382812 1084670245604776 6524649625680388831 n

Dragi prieteni, ne face plăcere să vă anunţăm că pe data de 1 Decembrie 2021, cu ocazia Zilei Naționale a României, expoziţiile permanente și temporare ale Muzeului Civilizaţiei Gumelniţa din locaţiile de pe strada Argeşului nr. 101 precum şi de la sediul Direcţiei de Cultură Olteniţa de pe strada Argeşului nr. 6A, respectiv din Turnul de Apă vor putea fi vizitate gratuit, între orele 10:00 - 16:00.

Accesul publicului în muzeu va fi permis cu respectarea tuturor prevederile legale în vigoare privind prevenirea răspândirii virusului COVID – 19.
Suntem încântaţi să vă primim din nou şi ne dorim să aveţi parte de o vizită plăcută, în condiţii de siguranţă maximă.

Afis biciclete

Expoziţie temporară de fotografie „Cu bicicleta prin alte timpuri" -

Turnul de Apă / 2 Noiembrie - 30 Noiembrie 2021

Muzeul Civilizaţiei Gumelniţa din cadrul Direcţiei de Cultură Olteniţa, în colaborare cu Muzeul Municipiului Bucureşti şi Primăria mun. Olteniţa, vă invită în data de 02 Noiembrie, începând cu orele 08:00 la Turnul de Apă să vizitaţi expoziţia de fotografie „Cu bicicleta prin alte timpuri".
„Expoziţia urmăreşte evidenţierea unor elemente, poate mai puţin cunoscute, despre aspectul şi parametrii bicicletelor de la începutul existenţei lor, precum şi o expunere a evoluţiei acestora în timp.
Misiunea acestui proiect expoziţional se doreşte a fi punerea în valoare a importantei Colecţii de fotografii deţinută de Muzeul Municipiului Bucureşti, şi prezentarea în faţa publicului a câtorva imagini inedite, făcând astfel apel în special la educarea tinerilor în ideea înţelegerii importanţei şi necesităţii protejării şi conservării patrimoniului istoric şi cultural.
Nu în ultimul rând, printre obiectivele proiectului expoziţional se numără şi trezirea ori susţinerea interesului comunităţii pentru mijloacele de transport sau relaxare benefice pentru condiţia fizică şi starea de sănătate a omului." Ana Iacob, muzeograf Muzeul Municipiului Bucureşti

Evenimentul se desfăşoară cu respectarea tuturor regulilor sanitare specifice prevăzute de legislaţia în vigoare, în vederea prevenirii răspândirii SARS-CoV 2.

244504239 1050949358976865 5565942806093718271 n

Teatru de Revistă la #Oltenița - „Acces direct... la Muzică"
Sala de spectacole / 10 Octombrie 2021

Primăria municipiului Oltenița, prin Direcția de Cultură Oltenița, în colaborare cu Teatrul de Revistă „Constantin Tănase” din București, vă invită Duminică, 10 Octombrie, ora 19:00, la Sala de Spectacole din cadrul Direcției de Cultură Oltenița, la spectacolul de teatru de revistă „Acces direct … la Muzică".
Biletele se pot achiziționa de la Casa de Bilete din cadrul Direcției de Cultură Oltenița, str. Argeșului nr. 6A, începând cu data de 05.10.2021 – 09.10.2021, Marți – Sâmbâtă, în intervalul orar 09:00 – 16:00.
Pentru informații și rezervări de bilete vă rugăm să apelați la numărul de telefon: 0342 402 460.
Accesul se va face în intervalul orar 18:00 – 18:40, respectând măsurile de protecție anti SARS-CoV-2 și cu respectarea prevederilor legale în vigoare. Purtarea măștii este obligatorie.
Participarea este permisă doar pentru persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 și pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, respectiv persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2, în condițiile stabilite prin ordinul comun al ministrului culturii și al ministrului sănătății, emis în temeiul art. 44 și al art. 71 alin. (2) din Legea nr. 55/2020, cu modificările și completările ulterioare.
Dovada vaccinării sau trecerii prin boală pentru cetățenii UE se realizează prin intermediul certificatului digital al UE privind COVID care va fi scanat de operatorul economic/organizator prin aplicația mobilă de verificare, iar în cazul cetățenilor străini și apatrizi definiți potrivit Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 194/2002 privind regimul străinilor în România, republicată, cu modificările și completările ulterioare, prin intermediul documentului de vaccinare emis de unitatea sanitară din afara României unde a fost administrat vaccinul sau, după caz, a documentului care atestă trecerea prin boală prezentat în limba țării respective și în limba engleză.
Preț bilet: 35 RON.
Vă așteptăm cu drag!

Programul de vizitare al muzeului pentru localuri ( Str. Argeșului nr. 6A și Str. Argeșului nr. 101)

• Luni – închis pentru vizitare/lucru cu publicul;

• Marți – Vineri între orele 08:00 – 16:00;

• Sâmbătă între orele 09:00 – 17:00.

• Duminică – închis