Oltenita 2019 11 aprilie

Dragi prieteni, Muzeul Civilizației Gumelnița în colaborare cu Uniunea Scriitorilor din România, Revista România Literară și Primăria Municipiului Oltenița, vă invită în data de 11 Aprilie 2019, la ora 11:30, la un eveniment cu totul special, „Un secol de literatură română (1918 - 2018)”.

Invitații vor fi: Nicolae Manolescu, Mihai Zamfir,Gabriel Chifu, Răzvan Voncu și Daniel Cristea-Enache.

Moderator: Liviu Capșa

Evenimentul va avea loc la Sala Mare a Primăriei Municipiului Oltenița. Vă așteptăm!

Echipa Muzeului Civilizatiei Gumelnita

AFIS EROI LA 100 bg 150cmy

Dragi prieteni ne face plăcere să vă anunțăm că începând cu data de 7 decembrie 2018, expoziția de fotografie cu imagini ale monumentelor comemorative din județul Călărași în memoria eroilor din Primul Război Mondial, derulat în cadrul proiectului „Eroi călărășeni la Centenar”, finanțat de Ministerul Culturii în parteneriat cu Muzeul Municipal Călărași și Muzeul Dunarii de Jos Călărași, va fi vernisată la Galeria de Artă din orașul Razgrad, Bulgaria. Perioada de vizitare va fi 7 decembrie 2018 - 31 ianuarie 2019.

Vă așteptăm cu drag!

Echipa Muzeului Civilizatiei Gumelnita

AFIS 100 de ani de la marea unire

Dragi prieteni ne face plăcere să vă invităm Miercuri, 5 Decembrie 2018, la Turnul de Apă din Oltenița, începând cu ora 11:00, la vernisajul expoziției de fotografie „100 de ani de la Marea Unire - Imagini de front”. Expoziția, organizată în colaborare cu Muzeul Județean Ialomița, dorește să prezinte publicului o serie de reproduceri după fotografiile  realizate  în  timpul  Primulul  Război  Mondial  de  către  fotograful ialomițean Costică Acsinte, fotografii de o deosebită valoare, atât pentru istoria națională, cât și pentru cea locală.

Expoziția va putea fi vizitată în perioada 5 Decembrie 2018 - 31 Ianuarie 2019.

Vă așteptăm cu drag!