Proiectul Aurul Verde al Dunării

Acest proiect a fost destinat bogăţiei verzi din zona din jurul fluviului şi a oamenilor care locuiesc aproape de Dunăre. Durata sa a fost de doi ani, mai exact 2011-2013, realizat pe axa 2 (2007-2013).

Scopul proiectului a fost de a ne informa şi dezvolta cunoştinţele legate de protejarea naturii.

Partenerii proiectului au fost Casa de Cultura "Nikola Yonko Vaptsarov 1872" din Tutrakan, Bulgaria, Muzeul Civilizaţiei Gumelniţa din Olteniţa, România şi Administraţia Districtului Silistra, Bulgaria.

Partea unică şi cea mai esenţială a proiectului a constat în realizarea unor produse finite destinate grupurilor ţintă ale proiectului. Şi anume:

1. Cărţi de colorat şi puzzle pentru grădiniţele din Olteniţa şi Tutrakan;
2. Organizarea unui foto-safari pe Dunărea pentru tinerii din Olteniţa şi Tutrakan, ale căror fotografii au ajutat la creearea unei enciclopedii populare;
3. Festivaluri folclorice;
4. Concursuri de desen;
5. Seminarii pentru întreprinzători;
6. Expoziţii de fotografii;
7. Seminarii pentru ONG-uri şi publicul larg.

Însă cel mai important rezultat a fost crearea de legături între tinerii care au participat, între asamblurilor folclorice, ONG-uri, şcoli de pe ambele maluri ale Dunării.

Valoarea proiectului a fost de aproximativ 900.000 de euro.